Obuwie Ochronne a Robocze – Różnice
Obuwie ochronne ma za zadanie osłonę stóp i nóg przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, oparzenia, a także mają chronić przed działaniem ciepła, zimna i wilgoci. Tym samym takie obuwie pełni funkcję ochrony przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie.
Stopień ochrony uzależniony jest w dużej mierze od konstrukcji obuwia oraz materiałów użytych do ich wykonania, w tym elementy dodatkowe tj. wkładki antyprzebiciowe, podnoski, ochrony śródstopia, ochrony kostki.
Obuwie robocze jest przeznaczone jedynie do użytku w miejscu pracy przez wzgląd na wymagania: sanitarne, technologiczne, higieniczne i nie posiada cech ochronnych.
Normy obecnie obowiązujące dzielą obuwie ochronne według następujących kryteriów
Klasyfikacja Obuwia Ochronnego
KONSTRUKCJA
Najbardziej podstawowym podziałem obuwia ochronnego jest podział ze względu na jego konstrukcję, a ściślej wysokość cholewki.
PRZEZNACZENIE
Obuwie robocze znajduje swe przeznaczenie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ochrona stóp i nóg przed czynnikami zewnętrznymi
POZIOMO ZAGROŻENIA - NORMY
W przypadku normy możemy znaleźć wymagania podstawowe oraz dodatkowe w stosunku do bezpiecznego i profesjonalnego obuwia.
Typy obuwia pod względem konstrukcji przedstawia poniższa tabela
POŁBUTY
TRZEWIKI
BUTY STANDARDOWE
BUTY DO KOLAN
BUTY Z PRZEDŁUZONĄ CHOLEWKĄ
Podział obuwia ochronnego ze względu na przeznaczenie charakteryzuje się osłoną przed czynnikami zewnętrznymi
- Mechanicznymi;
- Biologicznymi;
- Chemicznymi;
- Termicznymi;
- Atmosferycznymi;
- Porażeniem prądem elektrycznym;
- W atmosferze zagrożonej wybuchem;
- Antystatyczne chroniące przed efektem ESD;
Podział obuwia pod względem poziomu zagrożenia (normy).
- Obuwie bezpieczne (S – „safety”) – łączy funkcje ochronne wraz z ochroną palców stopy poprzez podnoski, których wytrzymałość sprawdzana jest przy uderzeniu z energią 200 J. Wymogi określa norma PN-EN ISO 20345 razem z aktualizacją do wersji 20345:2011
- Obuwie ochronne (P – „protective”) – łączy funkcje ochronne wraz z ochroną palców stopy poprzez podnoski, których wytrzymałość sprawdzana jest przy uderzeniu z energią 100 J. Wymogi określa norma PN-EN ISO 20346.
- Obuwie zawodowe (O – „occupational”) – posiada funkcje ochronne skupione na ochronie przed urazami mogącym wystąpić podczas wypadku w miejscu pracy. Obuwie takie przeznaczone jest do użytkowania tam, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy poprzez podnoski. Wymogi określa norma PN-EN ISO 20347.
Skontaktuj Sie z Nami
Jeśli świadczysz usługi lub jesteś dystrybutorem marki, która działa w zakresie poprawy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zapraszamy do kontaktu